EEC K


مدیریت مصرف و کنترل بار به‌ویژه در ساعت‌های اوج بار، اصلاح الگوی مصرف ازطریق شناسایی و کنترل تلفات فنی و غیرفنی، امکان تحقق تعرفه‌های مختلف، نظارت مستمر بر شبکه، رفع سریع خطاهای شبکه و افزایش کیفیت خدمات به مشترکان و کاهش هزینه‌های قرائت، سرویس و نگهداری و قطع و وصل مشترکان، از مزایای مهم سامانه‌های اندازه‌گیری و شبکه‌های هوشمند هستند.

 

معاون مدیرعامل شرکت فراب و مدیر طرح کنتورهای هوشمند این شرکت از بومی‌سازی دانش طراحی و ساخت سامانه‌های اندازه‌گیری و کنتورهای هوشمند و نهایی کردن طراحی سامانه‌های اندازه‌گیری هوشمند در پروژه‌های استان‌های زنجان و بوشهر توسط فراب خبر داد.
 به نقل از پاون، مهندس "سعید قنبری" در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران، به تشریح طرح "فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی (فهام)" پرداخت و گفت: شرکت فراب به‌عنوان پیمان‌کار عمومی طرح‌های آب و انرژی، بنا به ضرورت بازار و به‌‎منظور توسعه و تنوع حوزه‌های کاری خود، در سال 1389 با نگرش به آینده صنعت برق کشور تصمیم به حضور جدی در پروژه‌های سامانه‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند گرفت.
قنبری افزود: از همان تاریخ تاکنون، مدیران و کارشناسان شرکت فراب با حضور در نشست‌های متعدد مدیریتی و کارشناسی در داخل و خارج از شرکت، ضمن کمک به تصمیم‌سازی‌های کلان مملکتی در این‌باره، برنامه‌ریزی لازم را برای سازمان‌دهی شرکت متناسب با این حوزه کاری و تهیه نقشه‌راه حضور فراب در این زمینه، انجام دادند.
معاون مدیرعامل شرکت فراب درباره ویژگی‌های سامانه‌‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند، گفت: مدیریت مصرف و کنترل بار به‌ویژه در ساعت‌های اوج بار، اصلاح الگوی مصرف ازطریق شناسایی و کنترل تلفات فنی و غیرفنی، امکان تحقق تعرفه‌های مختلف، نظارت مستمر بر شبکه، رفع سریع خطاهای شبکه و افزایش کیفیت خدمات به مشترکان و کاهش هزینه‌های قرائت، سرویس و نگهداری و قطع و وصل مشترکان، از مزایای مهم سامانه‌های اندازه‌گیری و شبکه‌های هوشمند هستند.
قنبری درباره چگونگی ورود شرکت فراب به این حوزه، گفت: شرکت فراب در مناقصه طرح‌های فهام (فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی) که توسط سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) به نمایندگی از شرکت توانیر برگزار شد، برنده طراحی و اجرای سامانه AMI (Advance Metering Infrastructure) برای400 هزار نقطه اندازه‌گیری هوشمند در استان‌های زنجان و بوشهر شد و این قراردادها در سال 1391 به شرکت فراب ابلاغ شد.
وی در ادامه افزود: باتوجه به اینکه حوزه فعالیت سامانه‌‌های اندازه‌گیری و کنتورهای هوشمند نه‌تنها در ایران بلکه در جهان موضوع بسیار جدیدی است، گروه مهندسی و اجرایی شرکت فراب با بررسی مستمر استانداردهای مرتبط، طراحی‌ها و پروژه‌های انجام‌شده در کشورهای اروپایی و نتایج حاصل‌شده از آنها و شرکت در نشست‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌های مرتبط در داخل و خارج کشور، دانش شرکت و به‌عبارتی کشور را در این زمینه ارتقا بخشید.
مدیر طرح کنتورهای هوشمند شرکت فراب سپس گفت: هم‌اکنون شرکت فراب با بومی‌سازی دانش طراحی و ساخت سامانه‌‌های اندازه‌گیری و کنتورهای هوشمند شامل انواع کنتورهای تک‌فاز و سه‌فاز، ماژول‌های مخابراتی، جمع‌کننده‌های داده و نرم‌افزار و سخت‌افزار سامانه مرکزی، طراحی سامانه‌‌های اندازه‌گیری هوشمند در پروژه‌های زنجان و بوشهر را نهایی کرده است.
وی افزود: فراب با تحویل نمونه تجهیزات که تست‌های استانداردی لازم توسط آزمایشگاه مستقل و معتبر بین‌المللی روی آنها انجام شده است و نرم‌افزار سامانه مرکزی به سابا، به‌زودی مطابق قرارداد نسبت به اجرای پایلوت پروژه‌های فهام در استان‌های زنجان و بوشهر اقدام خواهد کرد و پس از گرفتن تایید کارفرما روی پایلوت‌های اجراشده، اجرای مابقی 400 هزار نقطه اندازه‌گیری هوشمند در دستورکار قرار خواهد گرفت.
قنبری ابراز امیدواری کرد: نتیجه این اقدام‌ها، همگامی ایران با کشورهای اروپایی و پیشگامی ایران در تمام کشورهای منطقه در زمینه طراحی و اجرای سامانه‌‌های اندازه‌گیری هوشمند انرژی باشد.

 


تعداد 0  دیدگاه تایید شده