EEC K


ستاری: شرکت های دانش بنیان در حال ثروت آفرینی هستند/ صالحی: به آستانه های علم و فناوری دست یافته ایم

 

اولین مرکز نوآوری لیزر در ایران از سوی معاون علمی و فناوری رییس جهموری و رئیس سازمان انرژی اتمی افتتاح شد تا با حضور بیشتر استارتاپ‌ها شاهد شتاب در جذب ایده‌های نوآورانه و تولید محصولات حوزه لیزر باشیم.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در این مراسم گفت: «در حوزه لیزر شاهد اتفاقات بسیار خوبی در کشور بودیم و نهاد‌های مختلف همچون سازمان انرژی اتمی حمایت‌های خوبی را از این بخش به عمل آوردند و به طوری که می‌توان گفت ایران در بخش‌های مختلف این دانش صاحب سبک است البته نیاز به پیشرفت در بخش‌هایی همچون تجاری‌سازی محصولات در این عرصه وجود دارد.»

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ادامه داد: «شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور نیروی جوان در حال ثروت‌آفرینی در این حوزه هستند و همانطور که در این مرکز هم مشاهده کردیم این شرکت‌ها در حوزهای مختلف لیزر همچون تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، پزوهش سراهای دانش‌آموزی، شرکت‌های خلاق در بازی‌های لیزر و صنعتی مشغول فعالیت هستند.»

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: «مشکلات دریافت مجوزها خصوصا در بخش تجهیزات پزشکی یکی موانع در این حوزه است که با هماهنگی‌های لازم در حال رفع آن هستیم که نو بودن این دانش را می‌توان دلیل وجود این مشکل دانست.»

او درباره اتفاقات خوبی که در آینده منتظر این حوزه است گفت: «بازار بزرگ چند صد میلیارد دلاری در مسیر حرکت شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد، همچنین استارتاپ‌هایی با حضور نیروی جوان و خلاق در این حوزه در حال شکل‌گیری هستند که همه این رویدادها نوید اتفاقاتی خوب را در آینده می‌دهد.»

همچنین علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی گفت: «در ابتدای انقلاب دستیابی به هیچ یک از آستانه‌های علم و فناوری در کشور وجود نداشت و در حال حاضر پس از 38 سال و با تلاش‌های انجام شده به بسیاری از این آستانه‌ها دست یافتیم و شاهد پیشرفت در حوزه‌های مختلف بودیم که بحث لیزر یکی از این حوزه‌ها است. با کمک معاونت علمی موفق شدیم تجربیات متراکم و اندوخته شده در کشور را در قالب‌هایی همچون استارتاپ و مراکز نوآوری شتاب دهیم تا این دستاوردها و تجربه‌ها تبدیل به محصولاتی شود و در جامعه به فروش رسد.»

صالحی گفت: «هر سال نسبت به گذشته شاهد رشد مضاعف در تولیدات و محصولات دانش‌بنیان هستیم که این رشد خطی نیست. در همین مرکز نوآوری لیزر فعالیت‌های نوآورانه بسیاری انجام شده تا دانش‌آموزان با این فناوری از مقاطع پایه آشنا شوند که این مسئله تحولی عظیم را در کشور ایجاد می‌کند. این اقدام اگر با همین شتاب به حرکت خود ادامه دهد در چند سال آینده باعث می‌شود دانش‌آموزان کشور با مباحث مرتبط با لیزر آشنا شده و این نیرو ذخایری شوند تا دانشمندان این حوزه تامین شود.»

مرکز نوآوری لیزر ایران به عنوان نخستین مرکز نوآوری در این حوزه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی شد تا دانش لیزر در قالب محصولات کاربردی به صنایع ورود پیدا کند همچنین جذب ایده‌های نوآورانه و رفع نیاز بازار از دیگر اقدامات این مرکز است. 8 شرکت دانش‌بنیان در این مرکز مستقر هستند که فعالیت این شرکت‌ها در حوزه تولید محصولات بومی لیزر است. در این مرکز تجهیزاتی در حوزه‌های مختلف همچون آموزش، پزشکی، صنعت و تحقیقات تولید می‌شود. محصولاتی همچون چشمک لیزری، کیت پیشرفته لیزر، چشم نوری، لیزر تراپی در این مرکز با فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شدند. البته برای فرهنگ‌سازی و ترویج حوزه لیزر مرکز اقدام به تولید کیت‌های آموزش لیزر برای پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی کرده است تا آموزش از پایه شکل گیرد.

همچنین معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی از بخش‌های مختلف این مرکز بازدید کردند که محمود شیخ زین‌الدین معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی، محمد صادق ضبیحی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی و پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و حسام‌الدین‌ زند مدیرکل تجاری‌سازی نیز در این بازدید حضور داشتند.


تعداد 0  دیدگاه تایید شده